Itt bemutatok egy alap verziós Nyák, és beültetési rajzot: (Az enyém SMD módban készült..):
Alkatrészlista:
- 4.7KΩ 0.25W 1db
- 10KΩ 0.25W 2db
- 68KΩ 0.25W 2db
- 82KΩ 0.25W 1db
- 390KΩ 0.5W 2db
- 1.8MΩ 0.5W 1db
- 10nF 60V 2db
- GLIMM PK-140 1db
- 1N914 1db (1N914, 1N4148)
- BC547 /NPN/ 3db (BC546, BC547, BC548, 2N3904)
- BC557 /PNP/ 1db (BC556, BC557, BC558, 2N3906)
- Hangszóró 40Ω 1W 1db
(Ha nincs, akkor 8Ω 1W + egy sorbakötött 22Ω 0.5W ellenállás )..
- Mérőcsúcsok 1db műszerzsinór..
A mĂ©rĹ‘zsinĂłr szĂn szerinti illesztĂ©sĂ©re oda kell figyelni, mert ez segĂt a nyitĂł-Ă©s zárĂłirányĂş mĂ©rĂ©seknĂ©l.
|
Zárlat (folytonosság vizsgálata):
A műszer „fennhangon” jelez, ha két pont között zárlat (folytonosság) tapasztalható.
Ellenállás vizsgálata (0Ω..300KΩ között):
KĂ©t mĂ©rt pont között minĂ©l jobban növekszik az ellenállás, műszerĂĽnk annál magasabb hangfrekvenciával jelez vissza. MĂ©rĂ©s hátránya az: hogy minĂ©l magasabb a kiadott hang, annál alacsonyabb az intenzitás(hangerĹ‘). Ezzel a mĂ©rĂ©ssel megállapĂthatĂł hogy az ellenállásunk szakadt-e, vagy zárlatos… A pontos Ă©rtĂ©k csak digitális ellenállásmĂ©rĂ©ssel mĂ©rhetĹ‘..
Kondenzátor mérése (100nF..22uF között):
A kondenzátor két kivezetéséhez érintve a mérőzsinórt egy folyamatosan emelkedő hangfrekvenciás hangot hallunk. A hang frekvenciája egyenesen arányos a kondenzátor feltöltési ciklusával. Minnél nagyobb kapacitású kondenzátort vizsgálunk, annál lassabban megy végbe a töltési ciklus (ezáltal a hang emelkedése is).
FIGYELEM!! A kondenzátort mérés előtt ki kell sütni, mert a benne felhalmozódott töltés tönkre teheti a műszerünket!!!
Félvezetők mérése (Dióda, tranzisztor):
A diĂłdának kĂ©t kivezetĂ©se van: az anĂłd, Ă©s a katĂłd. Ezt pozitĂv, Ă©s negatĂv (P, N) rĂ©tegeknek is nevezhetjĂĽk. A diĂłda egy elektronikus kapu, amely csak egy irányba engedi át az elektromos áramot: az anĂłdrĂłl a katĂłd felĂ©. Ezt a tulajdonságot használva, az anĂłdhoz a piros(pozitĂv) mĂ©rĹ‘zsinĂłrt, a katĂłdhoz a fekete(negatĂv) mĂ©rĹ‘zsinĂłrt Ă©rintve, átvezetĂ©st tapasztalunk a fĂ©lvezetĹ‘ben. Ha a mĂ©rĹ‘zsinĂłrok polaritását megfordĂtjuk, a fĂ©lvezetĹ‘ szakadást(csend) fog jelezni. Ezáltal megvizsgálhatjuk, hogy a diĂłda helyesen működik-e, vagy hibás.
A tranzisztor három kivezetĂ©se, három egymáshoz illesztett rĂ©teget takar, amely lehet: NPN, vagy PNP kialakĂtás. A három kivezetĂ©s neve: Kollektor(C), Bázis(B), Emitter(E). A három rĂ©tegbĹ‘l mindig a közĂ©psĹ‘ rĂ©teg a Bázis(B) kivezetĂ©s. Ennek fĂĽggvĂ©nyĂ©ben a tranzisztor Ăşgy nĂ©z ki, mintha kĂ©t egymáshoz illesztett diĂłda lenne. Mivel a diĂłda átmenetĂ©t mĂ©rni tudjuk, ezáltal a megállapĂthatĂł, hogy a mĂ©rt tranzisztorunk működik-e, vagy hibás.
Hálózati feszültség meglétének mérése (max. 500V AC):
Két mérendő ponthoz érintjük a mérőzsinórokat (polaritás függetlenül). Ha a mért pontok között váltakozófeszültség található, azt műszerünk hang, és fény jelzéssel is demonstrálja.
Hangként: egy mélyebb hang, frekvenciával modulálva.. (lebegő mély hang)
Fényként: a GLIMM lámpa fényjelzése..
Figyelem!! A műszer pontos mérések elvégzéséhez nem alkalmazható!! Ennek ellenére jó szolgálatot tehet, ha nincs kéznél digitális multiméter…
ElkĂ©szĂtĂ©skor nagyon gondosan figyeljĂĽnk oda a szigetelĂ©sre, mert egy helytelenĂĽl kivitelezett műszer használatakor, hálĂłzati feszĂĽltsĂ©g mĂ©rĂ©se közben fennállhat az áramĂĽtĂ©s veszĂ©lye…
|
UNITEST_VIX200 témakör letöltése PDF formátumban --> |
|
|