|
|
DIGITÁLIS MŰSZEREK HASZNÁLATA |
A digitális műszerek a mérési eredményt számjegyekkel jelzik ki (digit = számjegy). Nem alkalmas maximum és minimum indikálására, ezért gyakran alkalmaznak a kijelzőn un. „bar graph” megjelenítést. A digitális „mérőmű” feszültséget mér, és az eredményt digitális kijelzőn jeleníti meg. Az elektronikát úgy készítik, hogy bemenő ellenállása igen nagy legyen, azaz a mérendő áramkört minél kisebb mértékben terhelje. A működtetéshez szükséges energiát minden esetben külön feszültségforrás (telep vagy hálózati tápegység) szolgáltatja.
Fontos jellemzők:
- A kijelzett „digitek” (számjegyek) száma. Pl.: 3 ½, 3 ¾ digit,
- Digitek közötti tizedespont,
- Az akku kimerülésére utaló és más üzemi jelzés.
- Ha a műszer bemenetére nem kapcsolunk feszültséget, a kijelzett érték „000”.
- Felbontása a legkisebb helyiértéken kijelzett mennyiség.
Ha a felhasználói utasítás nem áll rendelkezésre, a szokásos multiméter kezelő szervei általában értelemszerűen kezelhetők. Azt, ha az adott méréshatárban túl nagy feszültséget (áramot, ellenállást) kapcsoltak a műszerre, általában az jelzi, hogy a kijelző első karakterén egy „1" számjegy jelenik meg (esetleg villog), míg a kijelző összes többi karaktere sötét. Más műszereken pl. OL (=overload) kijelzés jelenik meg.
A műszer kijelzőjén figyelmeztető ábra vagy felirat jelenik meg, ha a telepfeszültség alacsony. Ha ez a figyelmeztetés megjelenik, a műszer nem alkalmas a megfelelő pontosságú mérésre. Cseréljük ki az elemet!
Ha a mérőműszeren van „HOLD" kapcsoló, annak segítségével rögzíthetjük a mért értéket.
|
|