© 2022 joksystem
Vissza a főoldalra..
<   Sebességmérés hazánkban   >
<   Traffipaxok fajtái   >
<   Traffibox, Forgalomellenörzés   >
<   Sebességkijelző táblák   >
<   A VÉDA rendszer   >
<   Mérőberendezések listája   >
<   GPS alapú keresés   >
<   TIVEDA mrbig jóvoltából   >
<   TIVEDA továbbfejlesztése   >
Bejelentkezés
Belépés Regisztrálás
Sebességmérés
Sebességmérés hazánkban
A Rendőr-főkapitányság kiemelt figyelmet fordít a közlekedésbiztonságra, azon belül is az egyik legfőbb baleseti veszélyforrás, a gyorshajtás visszaszorítására.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a sebességtúllépés potenciális balesetveszélyt hordoz, hiszen sokszorosára nő a fékút, és egy rosszul felmért helyzetben a sofőrök könnyen elveszíthetik uralmukat a járművek felett. Ha a sebességtúllépés kedvezőtlen időjárási viszonyok között történik, még könnyebben megtörténhet a tragédia. A gyorshajtók felelőtlen magatartásukkal ráadásul nemcsak a saját, de mások testi épségét is veszélyeztetik.
A tapasztalatok sajnos azt mutatják, hogy a járművezetők továbbra sem számolnak a gyorshajtás kimagasló baleseti kockázatával, és az emelkedőkkel és kanyarokkal teletűzdelt útszakaszokon sem veszik komolyan a sebességkorlátozásokat. Történik mindez annak ellenére, hogy a megelőző szakaszon az elmúlt években forgalombiztonsági fejlesztésekre és sebességkorlátozásra is sor került.
Tavaly az útszakaszon regisztrált balesetek 54 %-a következett be gyorshajtás miatt, idén ez az arány már 80%. A rendőrök éppen ezért a szabályszegő sofőrök kiszűrése, ezáltal a közúti tragédiák megelőzése érdekében a közútakon rendszeresen végeznek sebességméréseket, amivel a jövőben a járművezetőknek az útszakaszon kiemelten számolniuk kell.

A cél az életveszélyes helyzetek megelőzése, a közúti közlekedési balesetek visszaszorítása, és a szabályszegő gépjárművezetők kiszűrése a forgalomból a többi közlekedő védelme érdekében.

A Rendőr-főkapitányság óva inti a járművezetőket a gyorshajtástól, és felhívja a közlekedők figyelmét, hogy a közúti közlekedési szabályokat mindig tartsák be! Ne feledjék, a sebesség helyes megválasztásával megelőzhetők a közúti tragédiák!

…hogy mindenki hazaérjen!
Nemzeti Autóellenőrző Rendszer! TSM ../2017 Május../

Minden korábbi ellenőrzés hatékonyságát felülírja az új rendszer, amely megállítás nélkül bármilyen jármű gazdáját akár 500 ezer forintos bírsággal sújthatja. Nem a sebességet, az autók súlyát méri majd.

„2017 végén lezárult az objektív bírságolásra alkalmas rendszer teljes körű kiépítése” A tehergépkocsik mellett a személyautók súlyellenőrzésére is alkalmas, és ha szükséges, utóbbiak üzembentartói is büntetőek.
A 89 mérőhelyből 74 az útdíj-ellenőrzési (UD) rendszerhez tartozó kapukra épült, kettőt VJT-portálra (változtatható jelzésképű tábla) szereltek, a maradék 13 kontrollpontnak pedig teljesen új tartószerkezetet állítottak az utak fölé. A járműveket figyelő és azonosító kamerák csak egyik elemei a rendszernek, minden egyes helyen szenzorokat építettek az útburkolatba, valamint felállítottak egy „központi hatósági ellenőrző rendszert”, ehhez futnak be a mérőpontokról az adatok.

„A rendszer célja nem többletbevételek előteremtése, hanem a jogkövető magatartás előmozdítása” – állította az NFM. Adataik szerint a magyar utakon futó kamion és teherautó-állomány 8-10 százaléka túlterhelt, nagy része valószínűleg külföldi.
A keresztségben Nemzeti Tengelysúlymérő Rendszernek (TSM) nevezett hálózatra a kormányzat miatt három fő ok miatt van szükség:
– a közlekedésbiztonság javítása,
– az úthálózat védelme,
– a jogkövető fuvarozók versenyegyenlőségének biztosítása.
Fokozott mértékben károsítják az utakat a túlterhelt tehergépjárművek, ráadásul ezek baleseti kockázata is nagyobb a bizonytalanabb manőverezhetőség, de különösen a hosszabb fékút miatt. Kiemelt szempontnak nevezik a versenyegyenlőséget is: a túlsúllyal nagyobb haszonnal közlekedtetett járművek rontják a jogkövető vállalkozások piaci helyzetét...

Az aszfaltba épített szenzorok menet közben megmérik a sztrádák és nagyobb forgalmú főutak sávjában haladó járművek súlyát, a kamerák pedig fényképet készítenek róluk, majd a rendszámfelismerő beazonosítja a kategóriájukat, tengelyszámukat, minden lényeges adatukat, még a sebességüket is. Pár másodperc alatt kiderül, hogy ki közlekedik szabálytalanul. Akinél ezt érzékeli a rendszer, azonnal riasztja a legközelebbi ellenőregységet, ők megállíthatják a járművet, sőt visszatarthatják a bírság megfizetéséig és „a túlterheltség megszüntetéséig”.
Ha nem állítják meg a rendszer által szabálytalannak tartott járművet, akkor az ilyen esetekben „az üzembentartó részére küldik ki a bírsághatározatot az objektív felelősség elvének alkalmazásával”. Ezek a kamerák tehát hitelesítettek lesznek, és büntethetnek.

A személyautósok számára nyilván az a legfontosabb kérdés, hogy őket is méri-e, és bünteti-e a rendszer. „Túlterhelés esetén a menettulajdonságok a jármű kategóriájától függetlenül romlanak (pl. hosszabb fékút, romló kormányozhatóság), így a baleseti kockázat minden esetben nő. A rendszer képes minden áthaladó jármű tengelyterheléseit és össztömegét megmérni. Bármilyen túlterhelt járművel közlekedve bírság kiszabására kell számítani”
Jelenleg 30 ezer forinttól 500 ezerig büntethet a rendszer.
A sebességellenőrzés előzetes bejelentés nélkül is törvényes ../2019 Február../

Óberling József sajtótájékoztatót tartott, hogy a közlekedési fegyelem megbomlása miatt szigorítják a sebességellenőrzéseket; nem fogják például közzétenni a mérések tervezett helyszínét, és "civil" járművekkel is ellenőriznek.

Hangsúlyozta, hogy a törvény feljogosítja arra a rendőrséget, hogy intézkedéseiről hang- és képfelvételt készítsen, ezt pedig nem kötelessége sem előre bejelenteni, sem táblákkal figyelmeztetni rá.

Zéró tolerancia lesz a gyorshajtás esetében is ../2023 Május../

Május végétől a rendőrség többé nem alkalmazza a korábbi ráhagyást a traffipaxok által kiírt sebességnél. Az ORFK azt írta, hogy „a továbbiakban a sebességtúllépés jogsértés esetén a jogsértést feldolgozó ügykezelő rendszer a mért sebesség alapján állapítja meg a közigazgatási bírság összegét”.

Ez pontosan azt jelenti, hogy már alacsonyabb sebesség elérésénél is kiküldik a bírságokat a gyorshajtó sofőröknek. Eddig a traffipaxok hibahatárának hívott eltérés 100 km/órás sebességig 3 km/óra volt, míg felette 3 százalékos eltérést toleráltak, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy valójában nem 50 vagy 60 km/óra, hanem 53, 63, 93 km/óra volt a megengedett sebesség.
Sebességmérés hazánkban Tulajdonos Kapcsolat A. SZ. F.