© 2022 joksystem
   A villamos energia és szakképesítés
SI - mértékegységek 
   Feszültségmentesítés szabályai
   Eelméletek, fogalmak
Anyag a mágneses térben 
Vezeték méretezése 
- Tedd próbára magad - 
   Érintésvédelem
Védővezetős érintésvédelem 
Nullázás (TN-rendszer) 
Védőföldelés (TT-rendszer) 
Egyenpotenciálra hozás (EPH) 
Védõvez. nélküli érintésvédelem 
Az érintésvédelem ellenőrzése 
Villamos berendezések (IP) 
   Túláramvédelem
   Védelmi eszközök
Olvadó biztosító 
Kismegszakítók 
Áram-védőkapcsoló (AVK) 
Ívhiba elleni védelem (AFDD) 
Túlfeszültség védelem (SPD) 
   Villámvédelem
Külső villámvédelem 
Belső villámvédelem 
   Hálózatra csatlakozás
Hálózatrendszerek 
Fogyasztói vezetékhálózat 
Fogyasztásmérőhelyek 
   Villamos gépek
Transzformátorok 
Egyenáramú gépek 
Szinkrongépek 
Aszinkrongépek 
   Épületvillamossági szerelés
Épületszerkezeti ismeretek 
Villamos szerelési anyagok 
Vezeték szerelési módok 
Kapcsolókészülékek 
Villamos rajz 
Világítási alapkapcsolások 
Fűrdőszobák szerelése 
   Vezérlés és szabályozás
Vezérlés 
Szabályozás 
   Mérés a villamos áramkörben
Mérőműszerek ismerete 
Műszer méréshatár bővítése 
Mérőműszerek használata 
Mérési jegyzőkönyv 
Mérőműszerek készítése házilag 
LETÖLTÉSEK 
   Megújuló energia
   Sebességmérés hazánkban
Traffipaxok fajtái 
Traffibox, forgalomellenőrzés 
Sebességkijelző táblák 
A VÉDA rendszer 
Mérőberendezések listája 
GPS alapú keresés 
TIVEDA mrbig jóvoltából 
TIVEDA továbbfejlesztése 1 
TIVEDA továbbfejlesztése 2 
Bejelentkezés
Belépés Regisztrálás


Felhasználók száma: 2113

Bejelentkezve:


Traffibox, Automata forgalomellenőrzés
Traffibox
Több helyen teljesít szolgálatot Traffibox berendezés, amelyek mindegyikében nincs egyidőben sebességmérő felszerelve, gyakran csak egy matrica látszik a kémlelő nyíláson. Ám ezt már csak akkor láthatjuk (vagy akkor sem), ha nagyon közel érünk a Traffiboxhoz, és soha nem tudhatjuk, hogy mikor, melyik államáshelyen szerelték fel a valódi műszert. Nem a büntetés tehát a Traffiboxok célja, hanem a gyorshatjástól való elrettentés, ezt pedig a több tízezres csekkek kiküldése nélkül is leggyakrabban elérik.

A dobozok ARH CAM-S1 típusú, lézeralapú sebességmérőket rejtenek. A gyártó elmondása szerint 25 és 600 méter között képes bemérni az elhaladó járművek sebességét, a rendszámfelismerés pedig nappal legfeljebb 150, míg éjjel 100 méterről lehetséges.
Ugyanakkor a forgalmazó hozzátette, hogy a rendőrség által alkalmazott általános mérési távolság 50-150 méter közé tehető, azaz a fix kameráknál is hasonló távolságból készülhetnek a fotók. Mivel ezek személyzet nélküli készülékek, a helyszíni bírság kizárható, azaz csak a közigazgatási bírság érkezhet a Trafibox fényképe alapján (ha valóban nincs kezelő személyzet a helyszínen).

Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy városban 58, országúton 98, autópályán pedig 138 km/órás valós sebesség alatt hiába észleli a gyorshajtást, a vezető nem kap bírságot, viszont ha megállítják, akkor már 3-5 km/órás túllépésért is megbüntethetik. Természetesen a közigazgatási bírságnál nincs menekvés az objektív felelősség miatt – ekkor már a tulajdonos/üzembentartó kapja a csekket.
Automata forgalomellenőrzés
Nyugat-Európában már nagyon elterjedtek az automatikus forgalomellenőrző műszerek, amiket utak szélére vagy kereszteződésekbe telepítenek, és amelyek képesek az elhaladó járművek sebességét mérni, illetve látják a tilosban áthaladókat, és képesek a szabálytalankodókról fotókat vagy videofelvételt készíteni. Ezek a berendezések általában nem radar- vagy lézerelven működnek, hanem az út burkolatába szerelt hurokdetektorokat vagy piezoszenzorokat használnak. A beépített számítógép a járművek sebességét abból számolja ki, hogy mennyi idő telik el a két vagy több hurokdetektor/piezoszenzor feletti áthaladás közben (ezek távolsága természetesen ismert).

Külföldön találhatók olyan berendezések is, amik a helyszínen felismerik a rendszámtáblát, és on-line értesítik a rendőröket. Egyes helyeken a gyorshajtók elrettentésére sebességkijelző táblákat használnak, amikkel felhívják a sofőr figyelmét arra, hogy gyorsan hajt, esetleg, hogy már el is készült róla a kép, megjegyzésként pedig kiírják a rendszámát és a sebességét. Úgy gondolják a szakemberek, hogy ettől majd rögtön lelassít a kedves soför, persze a büntetést így is kiróják.
Az itthon alkalmazott elektronikus táblák pusztán a sebességtúllépés tényére figyelmeztetnek, egyes darabok esetleg kijelzik a közlekedők sebességét is. Sajnos ezekből a bűntetés nélkül is bizonyítottan visszafogó erejű eszközökből is csak néhány darab van az országban. Mivel céljuk a prevenció, nem is lehet hozzájuk olyan berendezést kapcsolni, ami a szankcionálást szolgálná. Meglepő módon az autósok nagy része még akkor is lassít a tábla (és a kijelzett érték) láttán, ha történetesen ismeri a táblát és tudja, hogy pontosan mire való.
Tulajdonos Kapcsolat A. SZ. F.