© 2022 joksystem
Vissza a főoldalra..
<   SebessĂ©gmĂ©rĂ©s hazánkban   >
<   Traffipaxok fajtái   >
<   Traffibox, ForgalomellenörzĂ©s   >
<   SebessĂ©gkijelzĹ‘ táblák   >
<   A VÉDA rendszer   >
<   MĂ©rĹ‘berendezĂ©sek listája   >
<   GPS alapĂş keresĂ©s   >
<   TIVEDA mrbig jĂłvoltábĂłl   >
<   TIVEDA továbbfejlesztĂ©se   >
Bejelentkezés
Belépés Regisztrálás
Sebesség
Traffipaxok fajtái
A traffipax Magyarországon a közúti sebességmérő műszerek köznyelvben elterjedt összefoglaló neve. Valójában ez egy cégnév, mivel a '80-as, '90-es években a Jenoptik Robot GmbH nevű német cég műszereit alkalmazták itthon sebességmérésre, melyek "Traffipax" márkanéven futottak (pl.: Traffipax Mesta, Traffipax Microspeed, Traffipax Speedophot). A köznyelv átvette, s azóta ez a név rajtamaradt a többi, nem a cég gyártotta műszeren is.

Magyarországon napjainkban radar- és lézer-elvű eszközökkel találkozhatunk. A sebességmérő műszerek évről évre folyamatos szervizelést és hitelesítést igényelnek; a jogszabályi háttér változása miatt (18/2008 GKM rendelet) pedig csak elektronikus módon történhet a szabálysértések dokumentálása.
RADAR

A RADAR mozaikszó (RAdio Detection And Ranging), az elektromágneses hullámok segítségével történő helyzetmeghatározást értjük alatta. Minden radar a Doppler-jelenségen alapul. A radar elven működő sebességmérő-készülékek különböző frekvenciákon működnek: X, X1, X2, K, Ku, Ka.
A rendőrségi mérések 45%-a radaros elvű. Magyarországon kizárólag fixen telepített (fémdobozba, kapukra telepített) változatokkal találkozhatunk. Ilyen mérések előfordulhatnak: autópálya szakaszokon (M0, M1, M7, M5 stb.), városbevezető szakaszokon és forgalmasabb közlekedési csomópontokon is. Ezeket a méréseket csak előre jelezni lehet radar-, vagy GPS detektorokkal koordináta alapján. Fontos, hogy a radaros mérőeszközök jelét blokkolni NEM lehet, így minden esetben lassítani kell. Jelenleg Magyarországon 132 helyszínen lehet Trafficspot (“VÉDA kapu”) ellenőrzési ponttal találkozni, a körülbelül 25 db régi, NJL radaros traffipaxszon kívül.
A radaros traffipaxok működése
A „RADAR” szó az angol „RAdio Detection And Ranging” kifejezés rövidítéséből származik. Magyarra így fordíthatjuk: „elektromágneses hullámokkal történő helyzetmeghatározáson alapuló sebességmérés”. A radaros mérőeszköz jelét csak érzékelni lehet, blokkolni nem. A radaros méréseket megbízható radarjelző készülékkel előre lehet jelezni. Ezek viszonylag nagy távolságból, akár több száz méterről is előre jeleznek, amint érzékelik a beérkező frekvenciát.
A forgalmi sebességmérő radar állandó frekvenciájú és amplitúdójú elektromágneses hullámokat bocsát ki, amelyek könnyen visszaverődnek az autók felületéről, de a védőkorlátokról, felüljárókról és az útfelületről is.
Amikor a radarhullámok terjedési sugarába ér a gépjármű, a hullámok visszaverődnek a mérőeszköz antennájához. A mikrohullám frekvenciája a visszaverődés következtében megváltozik, így a mérőeszköz jelvevője a visszaérkező jelek frekvenciaváltozásaiból számolja ki a mért tárgy sebességét. Ha közeledik a jármű, akkor nő a visszaverődő jel frekvenciája, ha távolodik, akkor pedig csökken.
A radaros mérőeszköz hatósugara leginkább a radarkészülék erejétől függ. A távolság növekedésével a radarhullámok ereje csökken, tehát minél nagyobb a távolság a mérőeszköz és a mérni kívánt tárgy között, annál kisebb az esély a pontos sebességérzékelésre.
Fixen telepített radaros traffipaxok ellen leghatékonyabban radar- és GPS detektorokkal lehet védekezni, viszont nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ezek az eszközök nem blokkolják a bejövő jelet, hanem figyelmeztetnek a mérésre. Ezért minden esetben körültekintően lassítani kell, különben gyorshajtás esetén bírságra lehet számítani!
Magyarország jelenleg 157 helyszínén működik fixen telepített traffipax, ebből 132 az újonnan telepített VÉDA, Trafficspot ellenőrző kapu, amelyeken 365 darab kamerával ellátott mérőeszköz került elhelyezésre a VÉDA rendszer keretén belül. Ezeknek a készülékeknek a helyzete nem változtatható, ezért GPS technológia segítségével előjelezhetők. A GPS technológiás detektorok az előre telepített, frissíthető adatbázis és a GPS vevő segítségével folyamatosan nyomon követik a jármű aktuális pozícióját, és azt is, hogy az útvonalon található-e sebességmérő készülék vagy egyéb veszély. Ha egy ilyen pozíció felé közeledik a jármű, a GPS detektor jelzi annak távolságát és a megengedett sebességet, így szükség esetén korrigálható a sebesség.
- X1 sáv (9,41 GHz)
Traffipax Mesta 204 DD típusú radarokat 1972-től használta a rendőrség. Egy nagyméretű radar antennából és egy tachográfból állt. Ebből eredetileg 22 darab üzemelt fixen beépítve személygépkocsikba, de az utolsó 2004-ben vonult nyugdíjba.
- Ku sáv (13,450 GHz)
Traffipax micro speed 09 típusú radarok 1987-1990 között érkeztek hazánkba. Ezekből 15 darab volt, de idővel selejtezték őket. Ismertetőjegyük egy nagy radarernyő volt, amit a rendszámtábla fölé akasztottak, de a jármű mozgása közben ezt le kellett szerelni. Hatótávolsága 45 méter volt.
- K sáv (24,125 GHz)
A Traffipax Speedophot nevű radarok K sávon üzemelnek, és 1994 óta alkalmazza őket a rendőrség. Ismertetőjegyük a rendszámtábla fölé beépített fix radarernyő, és egy ködlámpának álcázott vaku volt. Ezeket kezdetekben Skoda Favoritokba építették, majd az autók kiöregedésével továbbvándoroltak másik hordozóautókba. Összesen 17 darab került ebből az országba, de idővel selejtezték őket.
- Ka sáv (34,3 GHz)
Magyarországon ez volt a legelterjedtebb radar frekvencia.

1996-ban 20 darab Multanova 6F típusú sebességmérőt szereltek be, zöld és sötétkék színű Skoda Feliciákba. Ismertetőjegyük a fekete kúp alakú radarantenna volt, amit az embléma helyére szereltek fel. A közeledő és távolodó autókat maximum 40 méterről tudta bemérni. A Multanovákat időközben selejtezték.

2006-tól 6 darab RAMET AD9 típusú műszer üzemel fix telepítési helyeken az M0, M1, M1/M7 autópályákon. Ezek szintén Ka sávot használnak. Maximális mérőtávolságuk 60m, és a vakujuk vörös színű. Nem jut mindegyik mérőszekrényekbe műszer, így folyamatosan áttelepítik, és cserélgetik őket.

2005-től hasonló módon működik a Balaton déli partján 1 darab Ramet Ramer 7M, ami felváltva a neki kialakított 4 darab páncéldoboz egyikében dolgozik Kőröshegyen, Balatonszárszón, vagy Balatonföldváron. Mérési távolsága szintén max. 60 m
- TrafficSpot
A 132 darab fix telepítésű TrafficSpot sebességmérőt (más néven VÉDA Közúti Intelligens Kamerahálózat vagy Komplex Közlekedési Ellenőrzési Pont (KKEP)) 2015 végén kezdték el kihelyezni az országban.
A radar mellett ez a típus rendelkezik lézer szenzorral, DSCR antennával és rendszámfelismerő szoftverrel is. A fedélzeti egység intelligensen kiszámítja a mért és az észlelt adatokat; jelöl minden egyes járművel kapcsolatos eseményt, azonosítja a sávot, a helyet és az időpontot. Ezek a kamerák tehát nem csak sebességmérésre alkalmasak, hanem többféle szabályszegést lehet velük dokumentálni.
LĂ©zerek

A lézerek 1996 körül jelentek meg az országban. Angol nevük a LIDAR (LIght Detection And Ranging) mozaikszóból ered. A sebességet a közeledő (vagy távolodó) objektum távolság-változásból számolják ki. A lézerek hatótávolsága nagyságrendekkel nagyobb, mint a radaroké, és mivel a lézersugár nyílásszöge rendkívül kicsi, így nem is szóródik annyira. (Emiatt nem is nagyon lehet őket előrejelezni.) Külön hordozójárműre nincs szükségük, hiszen a lézerek mobil eszközök. Használhatják őket háromlábú (tripod) állványról; fejtámla helyére szerelhető tartóról (anyósülés fejtámlájáról); vagy akár egy neki kialakított páncéldobozba rakva (bár utóbbi típus függő). Hazánkban a sebességmérések 55%-a lézeres elven történik. Jelenleg Magyarországon a 2015. márciusában üzembe helyezett 160db ARH CAM-S1 típusú lézeres sebességmérővel dolgozik a rendőrség.

A mozgó rendőrségi sebességmérési módszer lényege, hogy a forgalomba lévő gépjárművezető nem tudhatja, hogy mögötte (vagy akár egy szemből jövő) rendőrségi autó közlekedik, így feltűnés nélkül megmérik az autó sebességét alkalmazva a Fáma III, illetve 2023. májusától a 40 db TraffiCapture TC-108 új mérőeszközöket.


A lézeres traffipaxok működése

LIght Detection And Ranging – LIDAR (fényen alapuló távolságmérés)
- Láthatatlan, irányított, egyenes vonalú infravörös fénysugárimpulzusokat bocsát ki.
- A járműről azonnal visszaérkező impulzusokból állapítja meg a sebességet.
- A bemérés pillanatától tudja az autó sebességét.

A 160 db magyar mérőeszközzel, az ARH CAM-S1-el 2015. március 26 óta lehet találkozni az utakon. Ezeket a műszereket a VÉDA Közúti Intelligens Kamerahálózat projekt első hullámában helyezték üzembe Magyarországon azzal a céllal, hogy minél hatékonyabban tudják ellenőrizni a közúton közlekedőket. Az eszköz tudása meghaladja az elődeiét: nem csak a járművek sebességét képes pontosan mérni, hanem egyéb közlekedési szabálysértéseket is képes dokumentálni, például a tilos jelzésen való áthaladást, a behajtási tilalom megszegését, a buszsávban, leállósávban való közlekedést is.

Korábban kézenfekvő megoldásnak tűnt egy szélvédőre helyezhető radar- és lézerdetektor használata a traffipaxokkal szembeni védelem céljából, azonban már az ARH CAM-S1 az elődeinél közelebbről és szűkebben mér, ezért a lézerjele nem minden esetben éri el a szélvédő magasságát, ahol a radar- és lézerdetektor található.

A szélvédőre helyezhető detektorok eredményesen alkalmazhatók a mobil radaros mérőeszközök és a régebbi lézeres mérők előrejelzésére, viszont a közelről, alacsonyan történő lézeres mérések előrejelzéséhez érdemes kiegészíteni a már meglévő szélvédős detektort rendszámtábla-keretbe szerelhető lézerérzékelővel.
- VHT Muvitas

Ez az autókba szerelhető, VHT-700 illetve VHT-710 termékkód alatt forgalomba került készülék a FámaLézer testvére, ugyanaz a magyar cég, a Video HT (VHT) Kft. fejlesztette ki 1997-ben, pillanatnyilag 10 darab 700-ast és 4 darab 710-est használ belőle a rendőrség, további 2 darab 710-es készülék található civil felhasználóknál. A készülék sokrétű: képes átlagsebesség, pillanatnyi sebesség, sőt követési távolság mérésére is.

A 950 nanométeres hullámhosszon dolgozó műszer mérési tartománya 20-250 km/h, a mérés pontossága ±3 km/h 100 km/h-ás sebesség alatt, illetve 3% efölött, a méréshez szükséges idő 0.6 másodperc. Hátránya a rövid mérési hatótávolság: maximum 250 méterig tudunk vele lézeresen sebességet mérni.

Maximum 80 méteres távolságig leolvasható a rendszám a digitális zoom segítségével. Mindezeket az információkat és a képet egy Hi-8 rendszerű videó rögzíti színesben vagy fekete-fehérben, de akár digitális fényképet is készíthet kívánság szerint. Érdekessége, hogy képes éjszaka, akár menet közben is hatásos videofelvételt készíteni még a szembejövők fényszórójának vakításában is.
- VHT FámaLézer I

A FámaLézer I a FámaLézer család első tagja, egy integrált sebességmérő és dokumentáló rendszer, ami a LaserCraft, Inc. cég ProLaser I lézeres távolság- és sebességmérőjéből, valamint egy Sharp gyártmányú nagyfelbontású színes kijelzős videokamerából áll. A készülék képes autók tömegéből egyet kiemelve annak sebességét a másodperc törtrésze alatt megmérni. A mérési adatokat a járműről készült videófelvételt a videofelvevő rögzíti, miközben mindent figyelemmel kisérhet a kezelő a képernyőn.

Fejlesztője a magyar Fáma HT Kft., majd később a Video HT Kft. (VHT). Ebből a típusból összesen 1 darab készült (amit korszerűsítve máig használ a Szigetszentmiklósi Rendőrkapitányság az M0-ás autóúton), mivel időközben elkészült a ProLaser II alapú FámaLézer II. A FámaLézer I leírása nagyjából megegyezik a FámaLézer II-vel, kivétel ez alól az 500 méteres hatótávolsága és nagyobb mérési ideje (ami köszönhető annak, hogy még nem koaxiális lencsepárt használ adó- és vevőlencsének - ellentétben a FámaLézer II-vel - hanem közöset).
- VHT FámaLézer II

A VHT-506/C termékkódú készülék a VHT FámaLézer I új verziója, melyben egy újabb lézeregység teljesít szolgálatot. 1996-ban az Országos Rendőr-főkapitányság 1-1 darabot vásárolt az összes megyének (Budapest kivételével), később még néhány talált gazdára. Összesen a rendőrséghez 24 sebességmérő készülék került, 4 másik pedig civil felhasználóknál működik. A rendszer a 904 nanométeres hullámhosszon működő Kustom ProLaser II lézeres távolságmérőből és egy színes kijelzős, nagyfelbontású videókamerából áll.

Üzemeltethető egylábú vagy háromlábú állványról (tripod), de beépíthető neki állvány autóba is, ennek ellenére mozgó járműből nem tud mérni. A 4"-es színes, 89.000 pixeles TFT active matrix LCD monitor segítségével a berendezés használója állhat méterekre is, akkor is könnyen leolvashatja a mért sebességet, illetve láthatja rajta a becélzott autót. A célzást egy piros célzókör segíti a kijelzőn (ez egyben a lézernyaláb szétterülését is jelzi, azaz a körön kívűlre nem "megy" lézer).

A LaserCraft, Inc. által forgalmazott Kustom ProLaser II mérési tartománya 8-480 km/h (természetesen közeledő és távolodó autókat egyaránt képes mérni), pontossága ±2 km/h. Egy új jármű első mérési eredményére 0,6 másodpercet kell várni, ezután a mérési adat frissítések 0,3 másodpercenként történnek. A távolságot 5-1000 méterig tudja mérni ±0,3 méteres pontossággal, a lézersugár átmérője 1,2 méter 300 méteres távolságban. A készüléknek van egy akusztikus visszaverődés indikátora, ami a legjobban reflektáló felület kiválasztását segíti.Természetesen a kamerával bármilyen más közlekedési szabálytalanság is rögzíthető (szabálytalan előzés, tilos jelzésen áthaladás, tilosban parkolás, stb.).

A videó PAL rendszerű, Hi-8 formátumú kazettával használható, és maximum 90 perc rögzíthető egy kazettára. A kamera érzékenysége 10 lux, 8x-os optikai és 2x-es digitális zoomra van lehetőség. A rendszámot maximum 80 méter távolságból lehet leolvasni (a kombinált, 16x-os zoom használatával). A készülék tömege 4,7 kg, az akku 12 Ah-ás, és egy feltöltött akkuról a rendszer 4 órán át képes dolgozni.
- VHT LightFama III Ă©s III/DV

A Video HT Kft. legújabb terméke a VHT-517 termékkódú VHT LightFáma III készülék, mely a FámaLézer család legújabb tagja. 2003-as kifejlesztése óta a rendőrség 21 darabot vásárolt belőle, az utód DV változatból 4-et.
A készülék fő alkotórészei a LaserCraft, Inc. 904 nm frekvencián működő ProLaser III lézeres sebességmérője és egy Sharp márkájú LCD kijelzős videokamera. Ezeket veszi körül a robosztus fémváz, ami a mechanikus sérülésektől hivatott védeni. A LightFamát használható a szabadban háromlábú állványról (tripod), gépkocsiban pedig a fejtámla helyére szerelhető tartóról, vagy akár a műszerfalhoz rögzítve. Az olcsóság ára, hogy a műszerhez nem kapcsolható GPS modul, így csak álló helyzetből képes mérni.

Előnye továbbra is, hogy gyorsan telepíthető, bekapcsolás után azonnal működik, viszont a központi egységet és a komplex videojel keverőt nem tartalmazza az összeállítás, így a készülék csak manuális üzemmódban használható. Természetesen továbbra is van lehetőség hangrögzítésre és van akusztikus visszaverődés indikátor. Üzemideje saját akkumlátorról kb. 20 óra.
A videokamera 1/4"-es CCD-vel rendelkezik, érzékenysége 10 lux, Video-8 vagy opcionálisan Hi-8/DV digitális formátumban rögzíti a képet, 16x-os optikai zoommal van ellátva. Ebben a verzióban nem található meg a széles látószögű optikai kereső, ezért a célzást csak a kamerával egybeépített 3"-es (vagy 2,5"-es) színes, 90.000 pixeles active matrix LCD kijelzővel lehet végezni.

A szerkezet extrém körülmények között is, -5 és +40°C között tud működni. Mérési távolságtartománya 3-1800 méter ±0,2 méteres pontossággal. A céljármű sebességét 8-320 km/h között tudja megállapítani, a mérés pontossága ±2 km/h, a mérés átlagos ideje 0,3 másodperc 100 km/h-nál. Mint minden kamerás berendezéssel, ezzel is rögzíthető bármilyen más közlekedési szabálytalanság is (pl. szabálytalan előzés, tilos jelzésen áthaladás, tilosban parkolás, stb.). A rendszer tartozékai: háromlábú állvány, autós állvány, hordozható akkumlátor, akkumlátortöltő, távvezérlő kar, pozicionáló kar, PC kábel, eső- és porvédő huzat, hord-doboz, tápkábelek.

2005. nyarán debütált a készülék új, Mini DV rendszerű színes videókamerával felszerelt változata a LightFama III/DV (VHT-517/DV termékkóddal). A különböző méretű videokamerához indomulva a fémváz is módosult, a célzás a 2,5"-es színes LCD monitorral vagy a kamera fekete-fehér nézőkéjén át lehetséges, a rendszámot maximum 150 méter távolságból lehet leolvasni. Az SD kártyára rögzítő kamerán található video, S-video és Firewire (IEEE 1394) kimenet is. A fentieken kívül a készülék tulajdonságai nem változtak.
- VHT FámaLézer III/DVR és DVRM

A Video HT Kft. 2005 novemberében mutatta be az amerikai LaserCraft, Inc. cég ProLaser III lézeres sebességmérőjén alapuló FámaLézer III/DVR készüléket. Alaptípusa VHT-507/DVR, GPS-szel ellátott, mozgó sebességmérésre is képes verziója a VHT-507/DVR-G kódokon fut. A rendőrség 10 darabot vásárolt belőle.

Mérési távolságtartománya 3-1800 méter, ±0,2 méteres pontossággal. A céljármű sebességét 8-320 km/h (mozgó helyzetben 20-400 km/h) között tudja megállapítani, a mérés pontossága ±2 km/h (mozgó helyzetben ±3 km/h). Egy új jármű első mérési eredményére 0,3 másodpercet (mozgó helyzetben 1 másodpercet) kell várni, ezután a mérési adat frissítések 0,3 másodpercenként történnek. A ProLaser III extrém körülmények között is, -5 és +50°C között működőképes.

A GPS-es verzióval lehetőség van a járőrautóból mozgás közben is sebességet mérni, ami történhet menetirányban, de akár a menetiránnyal ellentétesen is (a hátulról közelítő autókat szemből lehet mérni). A bizonyító erejű felvételeket egy Sony FCB-EX780BP digitális videokamera készíti, mely 25x zoommal (2,4 - 60 mm) és képstabilizátorral rendelkezik, kb. 800.000 pixeles képet készít. Éjjel/nappali üzemmódjának köszönhetően, kevés fénynél is jól használható, felárért pedig infravörös megvilágító is csatlakoztatható hozzá. Mérete 50 x 57,5 x 81,8 mm. A képeket egy digitális DVR videofelvevő rögzíti SD vagy MMC kártyákra, a 640 x 480 pixel felbontású JPEG-tömörítésű képekből másodpercenként 4 kerül rögzítésre. A célzást segítik az optikai és az elektronikus célzókör, utóbbi a 2"-es LCD kijelzőn látható.

MM és AM módban addig szükséges a járművet lekövetni, ameddig a rendszáma olvasható nem lesz a képernyőn, ez optimális körülmények között 150 méter. Mint minden kamerás berendezéssel, ezzel is rögzíthető bármilyen más közlekedési szabálytalanság is (pl. szabálytalan előzés, tilos jelzésen áthaladás, tilosban parkolás, stb.).

A LightFama III-mal bemutatott mérési adatokat naplózó modul természetesen része a FámaLézer III/DVR-nek is. A naplózás során a rendszer az összes mérési adatot (dátum, pontos idő, a céljármű sebessége és távolsága) ASCII formátumban rögzíti egy 256 KByte-os EEPROM-ban, függetlenül az összes kezelői beállítástól (például nem számít, hogy videofelvétel készül-e vagy sem). Az utolsó 37447 mérés adatainak tárolására képes memóriát törölni nem lehet, tartalma (soros kábelen keresztül) egy PC-vel bármikor és bárhol kiolvasható körülbelül 4 perc alatt.
2006. decemberében készült el a továbbfejlesztett, FámaLézer III/DVRM nevet viselő változata (alaptípusa VHT-507/DVRM, GPS-es verziója VHT-507/DVRM-G), melynek újdonsága, hogy MPEG-4 formátumban (1-25 kép/sec sebességgel) SD-kártyára rögzíti a felvételeket. Ezek a helyszínen visszajátszhatóak (az összes FámaLézer közül egyedül a DVR nem tudta ezt).

Továbbá, a készülék saját fejlesztésű beépített infravörös optikájának segítségével tényleg éjjel/nappal használható, éjjel is max. 100 méterről leolvasható a járművek rendszáma a fényszórók vakítása ellenére is. A változtatások csak a 30 miliméterrel magasabb központi egységen vehetők észre, melyben a videofelvevő kapott helyet. Szemből a 3 lencsés infravörös optika tűnik ki, hátul, a képernyő fölött a visszajátszást kezelő 4 gomb, a felvétel visszajelző LED (REC) és az SD kártya nyílása.

A DVRM verzióból összesen 33 darab került a rendőrséghez, 2008. április 30-ával megszűnt a hazai forgalmazása a jogszabályi háttér változása miatt (18/2008 GKM rendelet). Ennek ellenére a Video HT Kft. rekordmennyiséget értékesített belőle külföldön 2009-ben. A DVRM-et 7 országba exportálják, sőt még a Kustom Signals, a lézeregység gyártója, is felvette saját kínálatába Kustom LaserWitness néven. (2009-ig egyébként a FámaLézer III/DVR, a LightFáma III/DV és a FámaShot III is rendelhető volt külföldről).
- NJL Speed Capture System SCS-101

Az NJL Kft. 2004 tavasza óta fejleszti az SCS-101 típusú, a Laser Technology Inc. UltraLyte Compact lézeres távolság- és sebességmérő készülékén alapuló Speed Capture System nevű sebességtúllépést és egyéb közlekedési szabálysértést dokumentáló rendszerét. 2005-től jelenleg 7 darab SCS-101A és 2 darab SCS-101B készüléket használ a rendőrség, valamint 2 darab SCS-101A van civil kezekben.

A készülék használható az út szélére kiállítva háromlábú állványról (tripod), gépkocsiban a fejtámla helyére szerelve, de automata üzemmódjának és IP 65 védettségének köszönhetően akár fixen, páncéldobozva telepítve is. Felszereltségükben és tudásukban eltérő verziók kaphatók, ezeket a típusban betűk jelzik. Alaptípusa, az SCS-101A álló helyzetű sebességmérésre alkalmas, míg a drágább, SCS-101B verzióhoz jár egy GPS helymeghatározó rendszer, amely segítségével a mozgás közben történő sebességmérés is lehetséges, valamint ehhez jár a pretrigger funkcióval ellátott szabálysértési üzemmód is.

Az LTI 20-20 UltraLyte Compact lézeres sebességmérő 15-320 km/h sebességtartományban álló üzemben ±2 km/h, mozgó üzemben (csak B-verzió esetén) a GPS hibája miatt ±3 km/h pontossággal tudja meghatározni a közeledő vagy távolodó járművek sebességét. Mérési távolságtartománya 15-1000 méter, ±15 cm pontossággal, egy jármű sebességének megállapítása 0,3 másodpercet vesz igénybe. A lézer 904 nm frekvencián dolgozik, a sugárnyaláb széttartása 0,17°, szembiztonsága I. lézer osztályú. Az extrudált alumínium házas kompakt készülék mindössze 1,09 kg-ot nyom, az SCS-101 számítógépével RS-232, soros porton kommunikál.

A készülék nem videofelvételt készít, hanem beállítás szerinti megadott időközönként egy-egy fényképet rögzít, normál esetben ez 5-10 fénykép másodpercenként. Ilyenkor hatótávolsága maximum 120 méter, ugyanis ilyen messziről lehet az elkészült fényképről a rendszámot még leolvasni. A kamera beállításait nem kell kézzel változtatni, helyette 30 és 120 méter között - 10 méteres lépésekkel - megadható az a távolság, ahonnan a szabálysértő rendszámát le akarjuk olvasni. A sebességmérő, a dokumentáló egység és az egészet vezérlő ipari számítógép egy por-, nedveség- és vízálló (IP 65 védettségű), 340 mm x 240 mm x 230 mm méretű fémdobozba van csomagolva, melynek hátulján található a tápegység és a kijelző csatlakozója, egy USB csatlakozó, a GPS (vagy WLAN, GSM) csatlakozója és a készülék főkapcsolója, valamint a kijelző tartórúdja. A 6 kg tömegű készülék az alján található sínnel rögzíthető a gázcsillapítású fejjel rendelkező teleszkópos tripodhoz. A készülék -5 és 45 °C között (LCD nélküli fix telepítésnél -25 és 60 °C között) működőképes, tárolni -30 és 60 °C között lehet.
Az SCS-101 vezérlése teljes egészében a dobozra akasztható 16:9-es képarányú 7 inch átmérőjű, színes Xenarc 700TS típusű érintőképernyős LCD kijelzővel lehetséges. A mindössze 58 dkg tömegű kijelző fizikai felbontása 800 x 480 pixel, felülete csillogásmentes bevonattal ellátott. Az áramellátásról az SCS-101 PSU jelű, szintén IP 65 védettségű tápegység gondoskodik, amely egy 24 Ah kapacitású 12 voltos zselés, gondozásmentes akkumlátort és egy akkumlátortöltőt tartalmaz. A hátoldal jobb oldalán található az akkumlátor főkapcsolója, a 12V-os kimenő feszültség csatlakozója és a teszt gomb, amire a zöld és piros állapotjelző LED-ek az akkumlátor töltöttségét visszajelzik. A bal oldalon a töltéshez szükséges tápcsatlakozó, két 1A-es biztosíték, a töltés kapcsolója és a töltéskijelző LEDek találhatók. Az SCS-101 áramfelvétele maximum 3,5 A (tipikusan 2,7 A), egy teljesen feltöltött akkumlátor minimum 8 óra üzemidőt biztosít, emellett természetesen a készülék működtethető egy jármű szivargyújtójáról is.
- NJL Speed Capture System SCS-102

Az NJL Kft. Speed Capture System SCS-102 nevű sebességmérő készüléke 2006. decembere óta kapható, összesen 15 darabot használ belőle a rendőrség. Az átalakítás során mind a külső, mind a belső jelentősen megváltozott, majdnem változatlan maradt viszont a szoftver kezelő felülete. Továbbra is két verzió létezik, ám jelük pont az ellentettjére váltott: az alapmodell a csak álló helyzetű sebességmérésre képes SCS-102B, melyhez képest az SCS-102A tartalmaz egy GPS antennát a mozgó sebességméréshez és csatlakoztatható hozzá egy opcionális kiegészítő (hátsó) kamera a szabálysértések dokumentálásához. A pretrigger funkciós szabálysértési üzemmód már mindkét változatban elérhető.

Szembetűnő változás, hogy a fekete doboz, mely korábban a tápon kívűl mindent tartalmazott, két részre "szakadt". A tripodra vagy az autóstartóra már csak a jóval kisebb mérőfejet kell rögzíteni, ezt egy vastag, többpólusú csatlakozós kábellel kell a számítógépet tartalmazó másik dobozhoz, a központi egységhez kapcsolni. A fehér színű, 230 x 225 x 95 mm méretű, 4,2kg tömegű mérőfej dobozban kapott helyet a lézeres távolságmérő és a videokamera, tetején a fixen rögzített LCD érintőkijelző található, hátsó felén pedig csatalkozók.

Szintén újdonság, hogy a közonti egységben található egy kis akkumlátor, amely táphiba esetén is biztosítja a készülék áramellátását a biztonságos leállásig. A számítógépen továbbra is MicrosoftŸ Windows XP EmbeddedŸ operációs rendszer alatt fut a SpeedCapture szoftver 2.4-es verziója. Lecserélték a lézeres távolságmérőt is, a mérőfejben a Laser Technology Inc. 905 nm-es frekvencián működő Universal Laser Sensor-a dolgozik. Ez az aluminium házas, 135 x 120 x 63 mm-es készülék mindössze 800 grammot nyom, ipari használatra tervezték, a 101 UltraLyte Compact-jához képest tágabb határok között programozható, a távolságadatokat pedig jóval gyorsabban szolgáltatja, 1 mm-es felbontással. A sebességadatokat a szoftver számolja, az SCS-102 mérési tartománya, hitelesítése szerint, 0-320 km/h, pontossága álló helyzetben ±2, mozgás közben ±3 km/h. Távolságmérési tartománya 15-1700 m, ±2 cm pontossággal.

A közeledő, távolodó, illetve mindkét irány mérése közül a beállításokban kell választani. A szabálysértőkről mostantól egy Sony FCB EX1000 digitális videokamera készít felvételeket, mely 36x-os optika zoommal és 380.000 effektiv pixel felbontással bír. Tömege mindössze 230 gramm, mérete 50 x 57,5 x 87,9 mm, éjszakai üzemmódban kis megvilágítás mellett is használható felvételeket készít. A képkészítés gyakorisága maximum 25 kép/s, de ezt használat során általában 1-re állítják. A fényképek felbontása 768 x 288, JPEG formátumban kerülnek tárolásra egy 4 Gb-os flashdisken.


A mérési eredmények és fényképek a pendrive mellett opcionálisan WLAN-on vagy GPRS-en keresztül is letölthetőek, ez fix telepítés esetén hasznos. Az adatok az SCS-101-nél ismeretett módon védve vannak a véletlen adatvesztés vagy a manipuláció ellen, ezen felül továbbra is készül csak különleges jogokkal törölhető belső napló is. A tárolt és a felvételen szereplő adatokat ld. az SCS-101 ismertetőjében. Az SCS-102 -5°C és 45°C között használható, -30°C és 60°C közötti tárolása nem fog gondot okozni.

Az SCS-102B alapáron tartalmazza természetesen a központi egységet, a mérőfejet, az ezeket összekötő kábelt és a 12V-os tápegységet (mely minimum 8 óra üzemidőt biztosít), ezen felül az akkumlátor töltőt, a szivargyújtó tápkábelt, a monitor árnyékolót, a Manfrotto tripodot és az autós állványt, használati utasítást, valamint a mérési adatokat feldolgozó Speed Process programot, egy darab 1 Gb tárolókapacitású pendrive-ot és a hordtáskát. Opcionális tartozék a vezetéknélküli távirányító és az infravörös vaku. Ezeken felül az SCS-102A készülékhez jár a GPS-antenna, illetve ehhez lehet csatlakoztatni az opcionális hátsó kamerát is.
- NJL Speed Capture System SCS-103

Az NJL Kft. SCS-sorozatának harmadik kiadása a 2009-es NJL SCS-103 típusú lézeres sebességmérő, melyből a szigorú műszaki követlmények miatt csak egy verzió van belőle. Bár az SCS-102 továbbfejlesztése, több szempontból is retró az SCS-103. A 101-től azonban könnyen megkülönböztethető a fekete-sárga színeivel, valamint szemből is nagy a különbség.

A megkövetelt online kapcsolat az ORFK TrafficPoint rendszerével azt eredményezi, hogy a gyorshajtóról csak egy állókép készülhet, így lehet minimalizálni az emberi munkát (nem kell a videóból kockázni), ami a feltétele az objektív felelősség bevezetése óta megsokasodott ügyek kezelésének. Ergo a képet csak olyan távolságból lehet készíteni, ahol a rendszám is látszik, azaz maximum 100 méterről.

Előbbiek miatt a készüléket csak álló helyzetben lehet használni. Be kell pozícionálni, elvégezni egyes beállításokat, majd magára hagyható a mérés idejére. Se automata, se manuális üzemmódban nem lehetséges az emberi közbeavatkozás, a kezelő egyedül azt választhatja ki, hogy a következő mért jármű teherautó vagy személyautó lesz. A kezelő már nem célozgat a megfelelő autóra, mindegyik amelyik bekerül a mérési sávba és nem takarja ki a többi közlekedő, meg lesz mérve.

Az adatok mérés közben folyamatosan átadásra kerülnek, a fényképeket ráér később, maximum 12 órán belül ugyanoda feltölteni, ehhez a beépített mobil internet kapcsolat helyett használható vezetékes is. A nem rendőrségi használathoz a mérési helyeket egyenként engedélyeztetni kell a Nemzeti Közlekedési Hatósággal, a helyet egyértelműen azonosító kód bevitele szintén kötelező ilyen esetben. Alapáras a beépített, 850 nm-es 146 infra LEDből álló fényvetővel használható képeket lehet készíteni éjszaka vaksötétben is, ráadásul észrevehetetlenül.

Természetesen használható a készülék háromlábú állványon vagy autóban, a fejtámla helyére rögzíthető konzolon is. A központi egységre, a monitor mögé falpattintható Li-Ion akkumlátor segítségével a készülék leválasztható ideiglenesen a tápellátásról anélkül, hogy ki kellene kapcsolni. Ez hasznos pl. egy irányváltáskor, de optimális körülmények között akár 2-3 órán át lehet vele mérni. Az akkumlátor mellett található az összes csatlakozó, illetve a GSM antenna. A készülék müködtethető szivargyújtóról vagy 230V-os hálózatról (így kirakható pl. a rendőrségi objektum kerítése mögé is), opcionálisan pedig csatlakoztatható hozzá az SCS-103 PSU nevű zselés, gondozásmentes akkumlátoros tápegység, amivel nappali körülmények között 6 órán át képes működni külső táp nélkül. Használaton kívül minden elpakolható a hordtáskában.
A felvételeket a helyszínen visszanézni nem lehet, sőt a SpeedCapture szoftver sem kezeli már ezt a készüléket, így csakis az láthatja őket, akinek jogosultsága van a TrafficPointos felvételeket feldolgozni a rendőrségen. Törlésre sincs lehetőség, az elküldött felvételek 60 nap elteltével maguktól törlődnek a 32 gigabyte-os tárhelyről. Az SCS-102-höz hasonlóan a lézeregység a Laser Technology Inc. által gyártott, 905 nm-es frekvencián működő ipari célokra tervezett Universal Laser Sensor. Az SCS-103 mérési tartománya, hitelesítése szerint, 10-320 km/h, pontossága ±2 km/h. Távolságmérési tartománya 0-1000 m, ±15 cm pontossággal.
- ARH CAM-S1

A VÉDA rendszer első 160 változtatható helyű egysége az úgynevezett ARH CAM-S1. A rendőrség már 2014 decemberétől tesztelte ezeket az új rendőrségi eszközöket, amelyek azóta több szoftverfrissítésen és módosításon is átestek, míg végül 2015. március 26-tól munkára alkalmasnak ítélték őket. Ezek az eszközök nemcsak a járművek sebességét képesek mérni, hanem forgalmat is tudnak számlálni. A torlódásról jelzéseket továbbítanak, valamint egy rendszámfelismerő modullal összekapcsolva a jogsértésekről szóló információt is azonnal eljuttatja a központba.

2015 első felében üzembe álló 160 automata kamera a második lépésben további funkciókkal bővül: tilos jelzésen áthajtás, záróvonal átlépés, a kötelező haladási irány megszegése, a behajtási tilalom megszegése, valamint a buszsávban és a leállósávban való közlekedés. Megjárják azok is, akik kihangosító nélkül telefonálnak, vagy nem kapcsolják be a biztonsági övüket, a rendszámfelismerés alapján pedig az is lebukik, akinek lejárt a műszakija, vagy nincs befizetve a kötelező felelősségbiztosítása.

A rendszer 25 – 600 méter között képes megmérni az elhaladó járművek sebességét, a rendszámfelismerés pedig nappal 150, éjjel 100 méterről lehetséges. Technikai tudásban messze felülmúlja az eddig alkalmazott rendszereket, 30x optikai zoomal, és magas felbontású érzékelővel rendelkezik, így semmi nem kerüli el a figyelmét. A rendőrség által alkalmazott általános mérési távolság 50-150 méter közé tehető. Mivel teljesen felügyelet nélkül üzemeltethető, egyre gyakrabban találkozunk azzal, hogy nehezen észrevehető módon helyezik el..

ARH CAM S1 jellemzői:
Mérési tartomány: 25 – 600 m
Mérhető sebességtartomány: 10 – 300 km/h
Pontosság: +/- 2 km/h
Hullámhossz: 905 nm
Feldolgozó egység: 1,6 GHz Intel Atom dual core CPU + 766 MHz ARM dual core
Rendszer memĂłria: 2 GB + 1 GB (DDR3)
Tárhely: 32 GB system + 128 GB SSD user space
3G / WiFi Standard
GPS
Ethernet
Kettős képfeldolgozó egység
1280 Ă— 720 @ 30 frames/sec CCD
2048 Ă— 1536 @ 20 frames/sec CMOS
30Ă— optikai zoom
Motorizált iris fókusz zoom
Integrált IR szűrő
Automatikus fényerő szabályzás
Képformátum: JPEG Videó formátum: H.264
Rendszám felismerés nappal maximum 150 méterig 99%-os hatékonyság
Rendszám felismerés éjszaka maximum 100 méterig 99%-os hatékonyság
Éjszakai megvilágítás: beépített kombinált hullámhosszú LED megvilágítás
IR hullámhossz: 760 nm / 850 nm
A megvilágítás teljesítménye: 70 W / 220 W
Sebességmérés hazánkban Tulajdonos Kapcsolat A. SZ. F.