Álló és forgó gépek:
Az álló villamos gépek közé a transzformátorok és transzformátor jellegű átalakítók (mérőváltók, hegesztő transzformátorok) tartoznak, bennük nincs forgó alkatrész.
Forgó villamos gépek közé tartoznak a különböző elven működő generátorok és motorok, amelyek villamos munkát mechanikai munkává alakítják. Az álló és a forgó részükön kialakított tekercsekben folyó áramok mágneses terei hozzák létre az indukált feszültséget, vagy a forgórészre ható nyomatékot.
Működési alapelvük szerinti csoportosítás:
Szinkron gép esetében a forgó mágneses mező és a forgórész fordulatszáma megegyezik, szinkronban van.
Aszinkron gép az aszinkron, másképpen „nem szinkron" jelentés alapján a forgó mágneses mező és a forgórész fordulatszáma nem egyezik meg, nincs szinkronitás.
Az egyenáramú gépek nevükben hordozzák, hogy nem váltakozóáram folyik a tekercsekben, hanem egyenáram. A forgórész u.n. kommutátoros kialakítású.
Univerzális gépek, amelyek egyenárammal és váltakozóárammal is működnek.
A különleges, vagy egyéb villamos gépek kategóriájába is többféle elvű és kialakítású villamos forgógép tartozik.
Generátor, vagy motor:
A generátor feszültségkeltő (előállító) villamos forgógép, amely valamilyen mechanikai energiából villamos energiát állít elő. Az áramnem szerint a generátorok egyenáramú, vagy váltakozó áramúak lehetnek. Az aszinkrongépek bizonyos állapotban generátorként működhetnek (féküzem), amelyekre elsősorban a villamos vontatás visszatáplálásos üzemmódjában találunk példát.
A motorok lehetnek aszinkron, szinkron, vagy egyenáramú motorok.
|
|