Az adott folyamat kézi szabályozásakor, a folyamat jellemzÅ‘jét ugyancsak az operátor érzékeli és avatkozik be a folyamatba. A beavatkozás célja a kÃvánt jellemzÅ‘ megfelelÅ‘ értékűre való beállÃtása.
ÖnműködÅ‘ (automatikus) a vezérlés, ha az indÃtójelet valamilyen kapcsoló elem (pl. kapcsoló óra) szolgáltatja. Az adott folyamat automatikus szabályozásakor, a szabályozni kÃvánt jellemzÅ‘ értékét, az érzékelÅ‘ szerv érzékeli. Az érzékelés után a szabályozással, a folyamatjellemzÅ‘ értéke beáll.
Az irányÃtási művelet - a kézi és az automatikus vezérlés, valamint a szabályozás -egyaránt lehet:
- érzékelés, információszerzés az irányÃtott folyamatról;
- kiértékelés, a kapott információ feldolgozása;
- rendelkezés, a kiértékelés alapján a döntés kialakÃtása;
- beavatkozás, a vezérelt berendezés állapotának, illetve a szabályozott jellemző megváltoztatása.
|
|
Az irányÃtási folyamat általános elvi felépÃtésének blokksémáját az ábrán láthatjuk.
Folyamatvezérléskor az információt nem a folyamatból merÃtjük.
Folyamatszabálvozáskor viszont az információ a folyamatból származik.
Kézi irányÃtásnál a kiértékelést feltétlenül, a beavatkozást esetlegesen az ember végzi.
Automatikus az irányÃtás, amikor az irányÃtáshoz sem emberi érzékelésre, illetve kiértékelésre, sem emberi beavatkozásra nincs szükség. A folyamatirányÃtási rendszer összetettsége alapján beszélhetünk egyedi gépek (műveletek), gépláncok (műveletláncok), géprendszerek illetve a folyamatok komplex irányÃtásáról. Az egyedi és a komplex irányÃtás is lehet kézi vagy önműködÅ‘, illetve vezérlés vagy szabályozás. Mind gyakrabban ezek bonyolult kapcsolata.
A komplex irányÃtás - széles körben elterjedt - kézi irányÃtású változata a központi diszpécser-irányÃtás. Ennek során a különféle gépek állapotát és a folyamatok jellemzÅ‘it regisztráló jelzÅ‘berendezéseket és műszereket a diszpécserasztalra összpontosÃtják.
A jelzÅ‘berendezések áttekintésével a kezelÅ‘ (operátor) általános érvényű döntéseket tud kialakÃtani és a távvezérlésű beavatkozó szervek segÃtségével avatkozik be a folyamatok rendszerébe.
Az önműködÅ‘ komplex irányÃtás - tekintettel a számos berendezés, folyamat jellemzÅ‘ire, valamint a kiértékelés hatalmas és a igen rövid idÅ‘n belül elvégzendÅ‘ műveleteire -számÃtógépekkel történik.
Az irányÃtástechnikai rendszerek tehát két nagy csoportra: a vezérléstechnikai és a szabályozástechnikai rendszerekre oszthatók. |
|