© 2022 joksystem
Vissza a főoldalra..
<   SebessĂ©gmĂ©rĂ©s hazánkban   >
<   Traffipaxok fajtái   >
<   Traffibox, ForgalomellenörzĂ©s   >
<   SebessĂ©gkijelzĹ‘ táblák   >
<   A VÉDA rendszer   >
<   MĂ©rĹ‘berendezĂ©sek listája   >
<   GPS alapĂş keresĂ©s   >
<   TIVEDA mrbig jĂłvoltábĂłl   >
<   TIVEDA továbbfejlesztĂ©se   >
Bejelentkezés
Belépés Regisztrálás
Sebesség
A VÉDA rendszer

A személyi sérüléssel járó közlekedési balesetek jelentős hányada a közlekedési szabályok be nem tartása és a megengedett sebességhatárok átlépése miatt következik be. Ezért ezek ellenőrzése kulcsfontosságú a közúti halálesetek és sérülések számának csökkentése terén. A Belügyminisztérium, az Országos Rendőr-főkapitányság és a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEK KH) közösen a közúti intelligens kamerahálózat telepítését valósította meg – ez a VÉDA projekt.
A fejlesztés keretében a rendőrség egy új, Európában is egyedülálló, preventív rendszert épített ki 2015/16-ban, melyek fejlesztése folyamatos. Tehát 134 helyen 365db sebességmérő kamera épült, és vált aktívvá (2016.04.05).
A fix telepítésű és a változtatható helyű kamerák elsősorban a megengedett legnagyobb sebességre, a vasúti átjárón való áthaladásra, a járműforgalom irányítására szolgáló fényjelző készülék jelzéseire, a leállósáv igénybevételére, a behajtási tilalomra és a kötelező haladási irányra vonatkozó előírások megszegését figyelik és szabálytalanság esetén rögzítik.
- A VÉDA rendszer visszatartó ereje

A fix közlekedési ellenőrző pontok autópályákon, gyorsforgalmi- és főútvonal hálózaton rögzítik az autósok szabálytalanságait. A változtatható helyű Komplex Közlekedési Ellenörző Pontot pedig bárhol felállíthatják a rendőrök, ahol ellenőrizni szeretnék az autósok szabálykövetését.
A VÉDA rendszerhez tartozó kamerák rögzítik a szabályszegéseket, képi felvétel segítségével pedig azonosítják a gépjárművet, illetve annak üzembentartóját. A szabályszegést dokumentáló felvételeket elemzik és amennyiben az így rendelkezésre álló információk kétséget kizáróan alátámasztják a szabályszegés elkövetését, az ügyintéző felügyelete mellett a döntéshozatal automatizált módon megtörténik.
A kiszabott bírságról szóló határozatot és a csekket a rendszer automatikusan elkészíti.
- Védelem a közlekedésben résztvevőknek

Bár a notórius szabálytalankodók nem örülnek a kiépített kamerarendszernek, bizonyíthatóan eredményes az alkalmazásuk.
A VÉDA Közúti Intelligens Kamerahálózat telepítésével a Európai Uniós célkitűzéseknek megfelelően el kell érni, hogy 2010-hez képest a közúti közlekedési balesetek halálos áldozatainak száma 2020-ig a felére csökkenjen, 2050-ig a nullához közelítsen.
- A biztonságiöv-használat

Röppent fel a hír, hogy a VÉDA kamerás rendszerben aktiválták a biztonságiöv-használatot figyelő és kiszűrő funkciót, és ezek alapján elkezdődik az autósok bírságolása. Az országos rendőr-főkapitányság kijelentette, hogy a hírkeltés téves információn alapul, ugyanis a VÉDA a 2016-os üzembe állítása óta képes a sebességtúllépésen kívül más jellegű szabálysértések kiszűrésére.
Rendszám alapján felismeri a körözött gépjárművet és a lejárt forgalmival vagy kötelező felelősségbiztosítás nélkül közlekedőket. Látótávolságon belül detektálja a szabálytalan sávváltást, a szabálytalan sávhasználatot és szintén képes megfelelő fényviszonyok között a biztonságiöv-használat elmulasztásának a felismerésére. Ezek a szabálysértések azonban a sebességtúllépésen kívül nem tartoznak az objektív felelősség körébe, ami azt jelenti, hogy teljesen más eljárásrend vonatkozik az ilyen ügyekre. Első körben a szoftver azonosítja a szabályszegést. Minden esetet a rendőrség kollégái ellenőriznek, és csak olyan jut tovább eljárási szintre, amely felvételeken egyaránt pontosan azonosítható az elkövető gépjárműve és maga a szabálysértés is. Ehhez az autót üzemeltetőnek nyilatkoznia kell, hogy a szabálysértés elkövetésének idejében ki vezette a gépjárművet. Mivel a törvények szerint fél évre visszamenőleg minden gépjármű-üzemeltetőnek (legyen magánember vagy cég) tudnia kell érdemben nyilatkoznia arról, hogy ki vezette a járművet, ez a válaszadás nem elkerülhető, de ettől függ az ügymenet további útja.
- A leggyakoribb a sebességtúllépés

Ma Magyarországon viszonylag magas, 90 százalék fölötti az övhasználat, ehhez képest jóval többen hajtanak gyorsan. Így arányaiban kevés a VÉDA rendszer által feltárt biztonságiöv-használat elmulasztása jogsértés, amelynek így jóval kisebb a visszhangja a kipostázott sebességtúllépési büntetésekhez képest. De a rendszer aktív, és minden képességét használja a hatóság.
- Büntetések listája

- záróvonal átlépése (30e Ft)
- a tilos jelzésen történő áthaladás (50e Ft)
- a biztonsági öv bekötésének elmulasztása (lakott terület: 10e, vidék: 15e, autópálya: 20e Ft)
- a kötelező haladási irány megsértése (50e Ft)
- a behajtási tilalom megsértése (30e Ft)
- a leállósáv jogosulatlan használata (leállás: 40e, haladás: 100e Ft)
- a vasúti átjárón történő áthaladás szabályainak megszegése (60e Ft)
- az autóbusz forgalmi sáv jogosulatlan használata (20e-30e Ft)
Sebességmérés hazánkban Tulajdonos Kapcsolat A. SZ. F.